Jakie jest zużycie prądu przy wentylacji mechanicznej?
Wentylacja mechaniczna pozwala na sprawny obieg powietrza w pomieszczeniach, a także jego filtrację, dzięki czemu dom zaopatrzony jest w świeże, czyste powietrze. Rekuperacja jest jedną z odmian wentylacji mechanicznej, która jednocześnie pozwala na odzyskiwanie ciepła, powstałego podczas pracy urządzenia- odzyskuje ciepło z pomieszczenia. Wiele osób uważa, że wentylacja mechaniczna jest inwestycją drogą i mało opłacalną. Przeliczając wszystkie koszty, a także to, jaki wpływ ma świeże powietrze na stan naszego zdrowia i samopoczucia, można dość do wniosku że nie jest to w cale tak duży koszt.
Ile prądu zużywa klasyczna wentylacja mechaniczna?
Obecnie wentylacja mechaniczna jest ściśle powiązana z rekuperacją, co pozwala obniżyć koszty jej użytkowania. Co prawda, sam fakt zakupu i montażu rekuperatora we Wrocławiu wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów, podobnie jak samo użytkowanie. Jednak to, ile konkretnie zapłacimy, zależy przede wszystkim od tego, jaką moc ma urządzenie i przez jak długi czas pracuje. Ważne jest również to, ile płacimy za 1 kWh.
Wentylacja mechaniczna pozwala na wymianę powietrza w pomieszczeniach, niezależnie od wpływu warunków atmosferycznych. Elementy instalacji wymuszają obieg powietrza za pomocą wentylatorów. Cena energii elektrycznej zasilającej wentylację mechaniczną jest naprawdę niewielka w stosunku do jej pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Ciężko jednoznacznie określić, ile prądu zużywa wentylacja, kwota może się różnić w zależności od wielkości powierzchni, a także efektywności wentylacji mechanicznej. Jeżeli wybraliśmy wentylację mechaniczną z rekuperacją, to na rekuperatorze powinna znajdować się informacja odnośnie tego, jaka ilość prądu jest przez niego zużywana w przeciągu roku. Takie dane ułatwiają oszacowanie kosztów energii. Do tego dochodzą koszty eksploatacji, w które wchodzi cena filtrów, serwisy oraz przeglądy. W ciągu roku za filtry zapłacimy około 200 złotych, natomiast za przegląd i serwis, wykonywany raz na około 3 lata poniesiemy koszt oscylujący wokół 300 złotych.
Część osób może uważać, że koszt tego rodzaju wentylacji jest naprawdę wysoki. Jednak instalując wentylację mechaniczną, mamy pewność, że w naszym domu czy mieszkaniu zawsze znajduje się czyste i świeże powietrze. Dzięki wentylacji w pomieszczeniach nie będzie za dużej wilgoci, co pozwala na uniknięcie rozwoju grzybów czy pleśni. Decydując się na instalację wentylacji z rekuperacją, dodatkowo odzyskujemy ciepło, co może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.