Jaki filtr wybrać do rekuperatora?
Rekuperacja jest energooszczędnym rodzajem wentylacji mechanicznej z funkcją odzyskiwania ciepła. Opiera się ona na ruchu powietrza wytwarzanym mechanicznie za pomocą rekuperatora. Za jego pomocą możliwa jest stała kontrola nad nawiewem i wywiewem powietrza z pomieszczeń, a także odzyskiwanie ciepła z powietrza przeznaczonego do usunięcia z wnętrza budynku. Rekuperator zbudowany jest dwóch wentylatorów oraz wymiennika ciepła. Strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się ze sobą, lecz mijają w sąsiadujących ze sobą przewodach. Dodatkowo urządzenie wyposażane jest w specjalny filtr, zatrzymujący dwutlenek węgla, pyłki i inne zanieczyszczenia. Aby urządzenie mogło sprawnie pracować, dobór filtra powinien zostać naprawdę dobrze przemyślany.
Jaki filtr najlepiej sprawdzi się w przypadku rekuperatora?
Jak wspomniano, filtr w rekuperatorze jest odpowiedzialny za wyłapywanie przeróżnych zanieczyszczeń. Bez nich rekuperator odzyskiwałby jedynie ciepło, natomiast szkodliwe substancje nadal pozostawałyby w pomieszczeniach. Jest to ogromne zagrożenie dla każdego, a zwłaszcza dla osób z chorobami płuc czy alergiami. W naszej hurtowni wentylacyjnej we Wrocławiu dostępne są rozmaite modele filtrów do rekuperatorów, różniące się od siebie nie tylko wyglądem czy materiałem wykonania, ale także klasą filtracji.
Zgodnie z nowymi normami określającymi jakość filtrów można podzielić je ze względu na efektywność zatrzymywania cząstek PM2,5 i PM10 podaną w procentach. W wielu przypadkach jednak nadal można spotkać się z nazewnictwem zgodnym z wcześniejszymi ustaleniami. Według wcześniejszych norm filtry można podzielić na trzy grupy: zgrubne, pośrednie oraz dokładne. W wielu przypadkach filtr dokładny montuje się od strony świeżego, nawiewanego powietrza, natomiast dalej zostaje założony filtr zgrubny. Do filtrów zgrubnych zalicza się modele zatrzymujące większe cząstki zanieczyszczeń i oznaczone klasą od G1 do G4.
Czym wyróżniają się poszczególne grupy filtrów?
Zgodnie z założeniami filtry pośrednie i dokładne powinny zatrzymywać pewną ilość cząstek o wielkości 40 mikrogramów określoną w procentach. Do filtrów pośrednich zaliczane są modele z grupy M5 i M6, a do dokładnych – od F7 do F9. Filtry dokładne zatrzymuję do 95% cząstek pyłu zawieszonego. Na rynku dostępne są także filtry jonizujące, zwalczające bakterie i wirusy. Są świetnym wyborem w przypadku alergików, osób o obniżonej odporności oraz miejsc, w których występuje duże narażenie na pylenie.
Warto pamiętać, że poprawna praca filtrów jest zależna od ich stanu. Zanieczyszczenia mogą prowadzić do zmniejszenia efektywności, a nawet awarii rekuperatora. Z tego tytułu warto raz w miesiącu wykonywać ich przegląd. Co do zasady filtry w rekuperatorze powinny być wymieniane co pół roku.