Jak działają nagrzewnice powietrza?
Nagrzewnice powietrza są elementem, którego głównym zadaniem jest ogrzewanie powietrza. Proces ten przebiega bez zmniejszenia poziomu wilgoci w powietrzu. Obecnie na rynku dostępne są różne modele nagrzewnic, różniące się przede wszystkim czynnikiem grzejnym. Do najbardziej popularnych należą nagrzewnice wodne, parowe oraz elektryczne. W nagrzewnicach parowych czynnikiem grzejnym jest para wodna, w wodnych – woda, natomiast nagrzewnice elektryczne do ogrzewania wykorzystują specjalne grzałki.
Jaka jest zasada działania nagrzewnic powietrza?
Nagrzewnice powietrza zbudowane są z rur, przez które przepuszczany jest czynnik grzejny. Z zewnątrz rury opływane są przez ogrzewane powietrze. W wielu przypadkach na nagrzewnicach umieszcza się żebrowanie, co pozwala na zwiększenie powierzchni grzewczej. Powietrze w nagrzewnicy przepływa prostopadle do przepływu czynnika grzewczego, co zwiększa wydajność tego procesu.
Jak wspomniano, te urządzenia mogą różnić się między sobą ze względu na czynnik grzejny. Podczas wyboru warto też zwrócić uwagę na moc cieplną, powierzchnię wymiany ciepła czy straty ciśnienia. Nagrzewnice są elementami o prostej budowie, dużej wydajności i łatwym montażu. Powietrze przepływa przez nagrzewnicę ruchem wymuszonym, w większości przypadków nie stykając się z czynnikiem grzejnym. Obieg powietrza jest wymuszany za pomocą wbudowanego wentylatora. Szeroki wybór wentylatorów i nagrzewnic we Wrocławiu, znajdziesz m. in. w ofercie naszej hurtowni wentylacyjnej.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nagrzewnicy powietrza?
Za pomocą nagrzewnic można podnieść temperaturę nawet w halach i innych wielkopowierzchniowych budynkach. Ich zaletą jest stosunkowo niski koszt utrzymania oraz wydajność. Decydując się na zakup nagrzewnicy, warto zwrócić uwagę na jej jakość – im lepiej wykonana, tym dłużej będzie pracować bezawaryjnie, a także zapewniać ogrzewanie bez strat.