Gdzie mają zastosowanie kurtyny powietrzne?
Kurtyny powietrzne są jednym z najczęściej stosowanych i skutecznych sposobów na ograniczenie strat ciepła. Wytwarzają one specjalną barierę, oddzielającą od siebie wewnętrzne i zewnętrzne powietrze. Aby mogły skutecznie pracować, najczęściej montuje się je nad drzwiami wejściowymi. Jako że wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz panują różne temperatury, po otwarciu drzwi ciepło wypływa z pomieszczenia. Aby zminimalizować straty ciepła, nad drzwiami umieszczane są kurtyny powietrzne ciepłe. W celu powstrzymania napływu ciepłego powietrza montuje się kurtyny powietrzne zimne.
Jak działają kurtyny powietrzne i gdzie można je spotkać?
Każda kurtyna powietrzna składa się z wentylatora oraz dopasowanych klatek wywiewnych i nawiewnych. Niektóre modele posiadają grzałkę elektryczną, bądź wodny wymiennik podłączany do ogrzewania centralnego. Całość umieszczona jest w trwałej obudowie, najczęściej wykonanej z metalu. Wentylator wsysa powietrze trafiające do wnętrza kratki wlotowej. Następnie kierowane jest ono w dół, tworząc niewidoczną barierę na całej powierzchni – od wlotu do podłoża.
Jak już wcześniej wspomniano, można wyróżnić kurtyny powietrzne ciepłe oraz zimne. Różnią się one temperaturą nawiewanego powietrza. Ze względu na sposób montażu dostępne są kurtyny pionowe oraz poziome. To, która sprawdzi się lepiej, zależy od tego, gdzie ma być zamontowana. Kurtyny powietrzne zimne stanowią świetne uzupełnienie dla klimatyzacji. Z kolei kurtyny ciepłe mogą współpracować z instalacją grzewczą.
Kurtyny powietrzne, oferowane przez naszą hurtownię klimatyzacyjną we Wrocławiu, znajdują zastosowanie w budynkach o dużych powierzchniach. Spotkać je można w różnego rodzaju galeriach handlowych, obiektach użyteczności publicznej, hipermarketach, szpitalach, halach sportowych, magazynach czy biurowcach. Kurtyny powietrzne montowane są również przy wejściach na siłownię, do banków, sklepów spożywczych, urzędów, teatrów czy restauracji. Kurtyny powietrzne zimne umieszcza się także w celu rozdzielania termicznego dwóch oddzielnych pomieszczeń w jednym budynku – tego rodzaju działania mają miejsce na przykład w chłodniach czy pakowniach.